Valjakkohiihdon SM-kilpailut 3.-4.3.2018 Kemi

05.03.2018 ǀ SPKL


Valjakkohiihdon Suomenmestaruuksista kilpailtiin 3.-4.3.2018 Kemissä, Kallin hiihtokeskuksessa.
Kilpailun järjestäjänä toimi tänä vuonna 50-vuotisjuhlavuoden kunniaksi Kemin Seura- ja Palveluskoirakerho ry.

Kuvia kilpailusta löytyy tapahtuman sivulta: https://www.facebook.com/events/139563110057959/permalink/149008495780087/

Palveluskoiraliiton mestaruus jaetaan vain niissä lajeissa/sarjoissa, joissa on vähintään 3 osallistujaa. Kennelliitto vahvistaa valjakkohiihdon Suomenmestaruustittelin (VKM) voittajakoiralle niissä luokissa/sarjoissa, joissa on ollut vähintään kuusi koiraa.

Tulokset ovat vielä epävirallisia

YKSIVALJAKOT 3.3.2018

Miehet 50, naru A, 5 km
1. Alaperä Juha lkssn RIIA 12.23,8 SM-1
2. Torkell Jouko lkssu CIRI CIRIN AMI 12.40,3 SM-2
3. Luukinen Hannu lkssu KOLKINKOSKEN DT NAGANO 13.04,9 SM-3
4. Rankinen Esa lkssu AKIINA'S ÅKE 13.43,0

Miehet, naru A, 10 km
1. Jurvelin Vesa-Pekka lkssu JULUSSAS LMZ BATMAN 22.42,0 SM-1
2. Sääskilahti Jorma lkssu GHOST 22.50,0 SM-2
3. Lojamo Teemu lkssn CIRI CIRIN BERGQVIST 23.07,6 SM-3
4. Viitahalme Marko lkssu CIRI CIRIN BERIAN 23.47,4
5. Hiltunen Lassi lkssn SELENE 24.16,3
6. kiiski Petri lkssu ROSSI 24.20,2
7. Nissinen Samuli lkssu STEVE 25.16,9

Naiset, naru A, 10 km
1. Nivala Maija lkssu RIO 22.19,1 SM-1
2. Berg Krista lkssu TIMMORN 22.46,5 SM-2
3. Viitahalme Maria lkssu ROVA 22.52,3 SM-3
4. Kanko Jenna lkssn TRINKET 23.01,7
5. Loukkola Saara lkssu ARES 23.56,4
6. Forsblom Niina lkssu JULUSSAS LMZ REX 24.13,6
7. Lappi Henna lkssu CIRI CIRIN BEKELE 24.13,9
8. Kaipiainen Hanna lkssu JULUSSAS MFZ URHO 25.08,4
9. Kylmä Anna lkssu VINTERLANDETS KNUT 31.49,5
Linna Ronja lkssu CIRI CIRIN AMAROK DSQ

Pojat 14-18, naru A, 5 km
1. Mäkinen Eemeli lkssn ISLA 11.35,2

Tytöt 14-18, naru A, 5 km
1. Mäkinen Aliina lkssu KARPALETON SIMEON 12.26,8
2. Kanniainen Mira lkssn AKIINA'S ÅSA 13.24,2

Miehet, naru B, 10 km
1. Haliseva Markku dn DIAMANDIN INFINITA 24.44,1 SM-1
2. Hatunen Harri du PIRAT VOM WARRINGHOF 26.05,0 SM-2
3. Pylkäs Kimmo du SOUTHERN HOOLIGANS OFF THE CHAIN 29.38,7 SM-3

Naiset 50, naru B, 5 km
1. Halonen Satu ssu SATURAIN NIKO LENTÄJÄN POIKA 14.09,2

Naiset, naru B, 5 km
1. Räikkönen Päivi ssu VAUHTIVIETIN AHTI 12.04,9 SM-1
2. Mäkinen Anu ssu SATURAIN SUPERMAN 12.25,8 SM-2
3. Marjamäki Johanna du ILONASI TAIKAVOIMA 12.32,3 SM-3
4. Kankaanperä Riina du DIAMANDIN AJAXX 12.34,5
5. Siekkinen Linda du EVINETIN VAN DAMME 12.44,4
6. Sääskilahti Eija du TAIKAVIITAN UTOPIAN-UHKA 12.52,1
7. Kastu Mira du DENWEST UNIQUE DREAM 13.11,2
8. Kurttio Maria ssu EKHÖJDENS Ö’SHARMA 13.28,7
9. Kaikkonen Mira du KUOHUN BARRACUDA 14.11,7
10. Loukusa Katri dn EDIVA 14.13,3
11. Tuorila Liisa dn DENWEST FEMME FATALE 15.47,3

Pojat 14-18, naru B, 5 km
1. Halonen Harri ssn SATURAIN RONJA RYÖVÄRINTYTÄR 12.53,8

Miehet 50, naru C, 5 km
1. Kaijanto Markku hlku JUMPIN' JACK FLASH DE LA TERRE DES FLANDRES 13.21,0 SM-1
2. Härkönen Reijo spu BACTEROIDES LEWIS 13.54,4 SM-2
3. Mäkisalo Jouni spu ALHOVAARAN GENERAL 14.53,3 SM-3
4. Nivalainen Jouko spu GRAUGEBOREN ARIGO 15.22,7

Miehet, naru C, 10 km
1. Turkka Tuukka lbn LINTUKARIN LASSEVIREN 25.30,5 SM-1
2. Rinne Miko bpmu DUBION OPPFINNAR-JOCKE 25.40,8 SM-2
3. Carlson Johan bcu TINGELBERGIN JUMPING MR BROWNIE 33,05.7 SM-3
4. Similä Hannu bpmn PYSÄKIN KOIVUNIEMI 34.13,0

Naiset 50, naru C, 5 km
1. Mathlin Saila lbu BRUFINN MUST BE MEANINGFUL 13.44,1 SM-1
2. Ilvonen Pirjo lbn WILD CHOICE CARMEN 14.15,7 SM-2
3. Äijälä Eeva siperianhuskyuros BEANARUOKTU NIKAN 14.56,9 SM-3
4. Korkiakoski Anna-Leena ben BLACK CARAMBAS REAL ROCKSTAR 15.17,6
5. Rissanen Heli spn WOLFGANGER MUSTY 15.20,8
6. Tammi Sirpa spu EASY CHOICE NERO 15.43,3
7. Uusitalo Tuula knn NORTHBORN SUMMER LOVE 16.20,3

Naiset, naru C, 5 km
1. Similä Satu bpmu MANOUMAN SEYMOUR SKINNER 11.40,6 SM-1
2. Ranto Tellervo bpmn SUHTEELLISEN VÄRKKÄRI 12.12,8 SM-2
3. Soudunsaari Emilia bcn TINGELBERGIN JUMPING WILDFIRE 12.12,9 SM-3
4. Skutnabb Ann-Mari bpmu TOIMIVA TÄSMÄOHJUS 13.10,8
5. Lylynperä Kaisa bpmu TALVIHALLAN EXCUBITOR 13.14,8
6. Laakkonen Karoliina hlkn IT IS ABITCH 13.19,6
7. Morko Suvi ben JOSEFINE BLUE DU SERMENT DES BRUMES 13.31,4
8. Mäntylehto Marianne bptn TARKATAN NAMU 13.44,0
9. Montell Maria bptu OFF LINE'S ENERGYDOSE 13.50,5
10. Elomäki Raila lbu CHILIHUNTERS MAD DUST DEVIL 13.51,0
11. Ruottu Heini spu MUSANTERIN DUMMY 14.30,9
12. Holmström Noora spn ELOKETUN AISTIHARHA 14.31,4
13. Bagge Aurora bpgu BONFIRE VON DER NIDDERSPITZ 14.33,8
14. Marjakoski Ilona bcu WOOLLANDIAN UKKO 14.47,4
15. Puttonen Terhi bcu CARPATHIAN FOREST ICE COOL 14.50,3
16. Tolonen Liisa-Ida bcn MUTTABURRA MICROSAURUS 14.54,1
17. Moilanen Anni bpgn QOJOTES ULTIMA THULE 15.31,9
18. Soramäki-Miettunen Anniina bpmu BAX CLEVER FOX 15.51,9
19. Hänninen Kirsi irlanninterrieriuros DEVILISH GAMBLING MAN 16.00,8
20. Autio Jonna karkeakarvainen italianajokoirauros VIGOROSO PALERMO 17.30,4

VALJAKKOVIESTI 4.3.2018

MIEHET A, 3 x 5 km

SM-1 Rovaniemen Palveluskoirakerho 33.18,0
Nivala Maija ZOKKA-AMINORS 11.12,2
Sääskilahti Jorma GHOST 11.01,9
Jurvelin Vesa-Pekka JULUS 11.03,9

SM-2 Kymen Vetokoiraseura 1 33.18,6
Lojamo Teemu JULUSSAS LMZ REX 11.10,8
Turkka Tuukka CIRI CIRIN BORZA 11.05,7
Viitahalme Maria ROVA 11.02,1

SM-3 Joensuunseudun Palveluskoirayhdsitys 34.20,0
Kanko Jenna TRINKET 11.08,4
Berg Krista TIMMORN 11.04,3
Nissinen Samuli STEVE 12.07,3

Kymen Vetokoiraseura 2 34.20,9
Viitahalme Marko CIRI CIRIN BERIAN 11.20,4
Lappi Henna CIRI CIRIN BEKELE 11.15,4
Forsblom Niina CIRI CIRIN BERGQVIST 11.45,1

Rovaniemen Palveluskoirakerho 2 34.21,3
Mansikkasalo-Jurvelin Kati RIIA 11.07,4
Tiiperi Marika LUKE 11.30,2
Haliseva Markku INGA 11.43,7

Iisalmen Seudun Käyttö- ja Seurakoirat
Lappalainen Samuli KATAJAKANKAAN 12.34,3
Mäkinen Eemeli KARPALETON SIMEON 12.02,1
Soudunsaari Emilia TINGELBERGIN JUMPING WILDFIRE 10.50,6

Oulun Palveluskoirayhdistys 35.53,1
Hiltunen Lassi SELENE 11.43,7
Skutnabb Ann-Mari KULOVALKEAN 12.41,9
Loukkola Saara ARES 11.27,5

Kemin Seura- ja Palveluskoirakerho 1 36.54,2
Juntikka Eila AKIINA'S JUHANY 12.42,1
Torkell Jouko CIRI CIRIN AMI 11.47,2
Luukinen Hannu KOLKINKOSKEN DT NAGANO 12,24.9

MIEHET B, 3 x 5 km

SM-1 Tampereen Vetokoiraseura 41.11,3
Rinne Miko DUBION OPPFINNAR-JOCKE 11.42,4
Tolonen Liisa-Ida MUTTABURRA MICROSAURUS 14.08,9
Similä Hannu PYSÄKIN KOIVUNIEMI 15.20,0

SM-2 Oulun Palveluskoirayhdistys 1 42.00,3
Carlson Johan TINGELBERGIN JUMPING MR BROWNIE 14.36,7
Morko Petri SUCIKAN GRETCHEN 13.28,2
Pyörälä Veli-Pekka LINTUKARIN LASSEVIREN 13.55,4

SM-3 Oulun Palveluskoirayhdistys 2 43.38,6
Soramäki-Miettunen Anniina BAX CLEVER FOX 14.57,7
Moilanen Anni QOJOTES ULTIMA THULE 15.18,5
Pylkäs Kimmo SOUTHERN HOOLIGANS OFF THE CHAIN 13.22,4

NAISET B, 3 x 5 km

SM-1 Keski-Suomen Palveluskoirayhdistys 38.07,9
Holmström Noora VADELMA 11.48,0
Kaikkonen Mira KUOHUN BARRACUDA 13.42,5
Siekkinen Linda EVINETIN VAN DAMME 12.37,4

SM-2 Oulun Palveluskoirayhdistys 3 38.38,8
Loukusa Katri EDIVA 14.25,2
Räikkönen Päivi VAUHTIVIETIN AHTI 11.53,7
Sääskilahti Eija TAIKAVIITAN UTOPIAN-UHKA 12.19,9

SM-3 Kemin Seura- ja Palveluskoirayhdistys 2 41.23,7
Tuorila Liisa DENWEST FEMME FATALE 15.28,8
Kastu Mira DENWEST UNIQUE DREAM 13.08,3
Kurttio Maria EKHÖJDENS Ö’SHARMA 12.46,6

NAISET C, 3 x 5 km

SM-1 Tampereen Vetokoiraseura 3 38.48,0
Marjakoski Ilona WOOLLANDIAN UKKO 14.24,6
Lylynperä Kaisa TALVIHALLAN EXCUBITOR 12.35,2
Similä Satu MANOUMAN SEYMOUR SKINNER 11.48,2

SM-2 Oulun Palveluskoirayhdistys 5 40.50,5
Korkiakoski Anna-Leena BLACK CARAMBAS REAL ROCKSTAR 14.23,8
Mäntylehto Marianne TARKATAN NAMU 13.20,8
Morko Suvi JOSEFINE BLUE DU SERMENT DES BRUMES 13.05,9

SM-3 Joensuunseudun Palveluskoirayhdistys 40.51,1
Ilvonen Pirjo WILD CHOICE CARMEN 14.23,2
Elomäki Raila CHILIHUNTERS MAD DUST DEVIL 13.23,4
Laakkonen Karoliina IT IS ABITCH 13.04,5

Koetoiminta
SPKL:n kanssa yhteistyössä
Royal Canin -uusi
mevet
Miquel Caninero
If
Ray
Skl
Iro